Jak zachować się podczas osłabienia osoby starszej?

Pierwsza Pomoc gru 11, 2020

Stan zdrowia, w którym dochodzi do utraty sił, jest osłabieniem, które u osób starszych może wynikać z zaawansowanego wieku, chorób, wzmożonego wysiłku.

W poniższym artykule opisujemy nagłe osłabienie, które w przeciwieństwie do przewlekłego jest bardziej groźne, zaskakujące dla opiekuna i wymagające szczególnej uwagi i reakcji.

Przyczyny osłabienia u osób starszych

Najczęstszym powodem nagłej utraty sił u osób w podeszłym wieku są choroby układu krążenia, których skutkiem jest zaopatrywanie mózgu w niewystarczającą ilość tlenu. Może to być miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmia serca, udar mózgu.

Zapoznaj się z 10 najczęstszych chorób układu krążenia u osób starszych.

Opiekunowie osób starszych muszą być w takich przypadkach przygotowani na udzielenie wsparcia i pomocy swoim podopiecznym.

Czym różni się osłabnięcie od omdlenia?

Podczas osłabienia poszkodowany zachowuje przynajmniej minimalny stopień świadomości. Omdlenie jest stanem, w którym pacjent traci całkowicie świadomość. Zwykle przyczyny omdlenia i zasłabnięcia są takie same, tj. dostarczenie zbyt małej ilości krwi lub tlenu do mózgu.

Skutki osłabienia u osób starszych

Bezpośrednim zagrożeniem osłabienia jako objawu chorobowego jest upadek oraz doznanie urazu. Następstwem upadku może być stłuczenie, złamanie kości lub uraz kręgosłupa. Skutki zależą od tego, co robi w danej chwili podopieczny. Jeśli osoba opiekowana spożywa posiłek, to może się zakrztusić, a nawet zadławić.

Należy zawsze pamiętać, że osłabienie jest objawem, sygnałem, że coś się źle dzieje w organizmie i największym zagrożeniem może być dana choroba. Bywa, że osłabienie jest stanem przedomdleniowym, a nawet stanem przed zatrzymaniem akcji serca.

Zabezpiecz podopiecznego przed urazem, wspieraj go i posadź bezpiecznie na najbliższe krzesło, łóżko. Obserwuj stan świadomości, oceniaj czy się nie pogarsza. Zwykłe osłabienie niezagrażające życiu powinno minąć maksymalnie po kilku minutach.

Stan dotychczasowego zdrowia ma duże znaczenie w dalszych krokach. Przykładowo, jeśli podopieczny nigdy wcześniej nie słabł, a teraz jego stan osłabnięcia trwa ponad 5 minut, to może to być skutkiem poważnej i nagłej choroby. Nie powinniśmy dłużej czekać na poprawę stanu zdrowia i zawiadomić pogotowie ratunkowe. Analogicznie podopieczny, który ma przewlekłą niewydolność serca i codziennie dochodzi do niego do osłabienia trwającego po 20-30 minut, a nawet możemy mówić o ciągłym osłabieniu starczym, to nie ma potrzeby zawiadamiać pogotowia ratunkowego. Wówczas konsultuj stan zdrowia z rodziną podopiecznego, lekarzem rodzinnym czy też opieką Pflegedienst, jeśli taka jest świadczona.

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe podczas osłabienia osoby starszej

Pogotowie Ratunkowe zawiadamiamy w stanach zagrożenia życia. Nie wahaj się wezwać pomoc, jeśli pacjent:

  • ma bóle w klatce piersiowej,
  • ma trudności z oddychaniem,
  • zgłasza bóle w klatce piersiowej,
  • nagłe osłabienie trwa dłużej niż zwykle,
  • puls i/lub ciśnienie krwi znacznie odbiegają od normy,
  • podejrzewasz zagrożenie życia.
Tagi

Świetnie! Zostałeś pomyślnie zapisany.
Świetnie! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp.
Witaj z powrotem. Logowanie powiodło się.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do całej zawartości.