Einreiseanmeldung – obowiązkowa rejestracja przyjazdu do Niemiec

COVID-19 gru 14, 2020

Zasady wjazdu do Niemiec – nowe zasady przekraczania granicy

24 października zmieniły się zasady wjazdu do Niemiec. Polska została wpisana przez Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) na listę obszarów ryzyka. W związku z tym zminiły sie zasady dla wszystkich wjeżdżających z terenu Polski do Niemiec osób. Jak zmieniły się zasady wjazdu do Niemiec dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych oraz innych osób?

Obowiązek Einreiseanmeldung

Przede wszystkim opiekunki i opiekunów wjeżdżających z Polski na teren Niemiec obowiązuje zameldowania swojego miejsca pobytu na terenie Niemiec poprzez nowo powstały serwis internetowy. Dostęp do formularza został umieszczony w dalszej części artykułu.

Uwaga: Einreiseanmeldung nie jest meldunkiem pobytu administracyjnego, a jedynie zgłoszeniem pobytu fizycznego pod określonym adresem, dla celów przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa i choroby Covid-19.

Kwarantanna w Niemczech

Co do zasady wszystkie osoby przekraczające granicę obowiązuje 14 –dniowa kwarantanna. Kwarantanna nie będzie konieczna, jeśli opiekunka osób starszych jadąca do pracy w Niemczech będzie miała wykonany test molekularny na obecność COVID-19. Wynik testu, wraz z certyfikatem lekarskim w języku niemieckim, jest ważny tylko przez 48 h przed wjazdem do Niemiec!

UWAGA! Nie może to być test na stwierdzenie przeciwciał. Musi to być test na stwierdzenie obecności SARS-Cov-2 w organizmie.

W przypadku braku testu osoba jest zobowiązana do udania się do miejsca docelowego swojej podróży i rozpoczęcia tam kwarantanny.

Kwarantanna w domu podopiecznego

W przypadku opiekunek osób starszych, kwarantanna może mieć miejsce w domu podopiecznego. Wówczas konieczne jest wcześniejsze ustalenie z rodziną osoby opiekowanej kwestie dowozu żywności i innych produktów. W przeciwnym wypadku jest możliwość robienia zakupów w sklepach oferujących dowóz produktów do domu.

W ciągu 10 dni od przyjazdu z Polski do miejsca docelowego pobytu w Niemczech, osoba przyjeżdżająca zobowiązana jest do wykonania testu molekularnego na obecność Covid-19. Test ten jest bezpłatny.

Kara za niewykonanie testu na koronawirusa w Niemczech

Osoba, która przyjedzie z Polski do niemiec i nie wykona testu na obecność Covid-19 może zostać ukarana grzywną 2500 Euro.

Monitorujemy na bieżąco sytuację w Polsce i Niemczech. Obecne przepisy mogą ulec zmianie.

Jak wypełnić formularz Einreiseanmeldung?

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Instrukcja rejestrowanie przyjazdu z Polski do Niemiec.

Wejdź na stronę Instytutu Roberta Kocha klikając link z opcją otwarcia w nowej karcie przeglądarki: Zgłoszenie przyjazdu na terytorium Niemiec z kraju podwyższonego ryzyka pandemią koronawirusa

  1. Kliknij przycisk „Podaj miejsce pobytu”.

2. Zacznij wpisywać nazwy krajów, w których byłaś/byłeś w ciągu ostatnich 10 dni. Nie wpisuj od razu pełnych nazw krajów w jezyku polskim, gdyż formularz zawiera nazwy w języku niemieckim i angielskim. W przypadku wcześniejszego pobytu tylko na terenie naszej ojczyzny, wpisz Polen lub Poland. Zaznacz kraj klikając w niego.

3. Dodaj kolejny kraj lub potwierdź dokonany wybór.

4. Zapoznaj się z obostrzeniami, ograniczeniami i Twoimi obowiązkami związanymi z przyjazdu do Niemiec z krajów, które zaznaczyłeś w punkcie 3.

Na dzień 14.12.2020 dla przyjeżdżających z Polski są to:

„Przed wjazdem do Niemiec prosimy o podanie zgodnych z prawdą danych dotyczących podróżny i danych kontaktowych.
Jeśli zostaniesz zwolniony z obowiązkowej kwarantanny, nadal będziesz musiał regularnie podawać swoje dane podróży i kontaktowe„
„10 dni kwarantanny w miejscu docelowym
Proszę zwrócić uwagę na możliwe odmienne regulacje kraju związkowego obowiązujące w miejscu, do którego się Pan/i udaje.”

Zapisy te sa bardzo ważne i nieprzestrzeganie ich może spowodować nałożenie na Ciebie kary finansowej. Sugerujemy zapisanie powyższego komunikatu w miejscu łatwo dostępnym.

Potwierdź zapoznanie się z obowiazkami i kliknij przycisk „Wprowadzenie (Twoich danych)”.

5. Wybierz rodzaj podróży, podczas której dokonaleś wjazdu na teren Niemiec.

6. Wypełnij informacje związane z podróżą. Pola mogą się różnić w zależności od srodka komunikacji zaznaczonego wcześniej.

7. Wypełnij swoje dane.

8. Zweryfikuj swoją tożsamość kodem z wiadomości SMS

9. Podaj adres pobytu na terenie Niemiec.

10. Udziel informacji o osobach z Tobą podróżujących.

11. Zatwierdź przesłanie formularza – zameldowanie miejsca pobytu dla osób przyjeżdżających z Polski na terytorium Niemiec.

Tagi

Świetnie! Zostałeś pomyślnie zapisany.
Świetnie! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp.
Witaj z powrotem. Logowanie powiodło się.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do całej zawartości.