10 najczęstszych chorób układu krążenia u osób starszych

Poradnik gru 06, 2020

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze cechuje się podwyższeniem ciśnienia spoczynkowego krwi powyżej 140/90 mm Hg. i utrzymującym się na tym poziomie przez dłuższy czas.

Jeśli mamy do czynienia z chwilowym wzrostem powyżej normy, wówczas mamy do czynienia ze skokowym nadciśnieniem, które u sób starszych także jest groźne dla zdrowia i należy zgłosić to lekarzowi rodzinnemu.

Miażdżyca

Zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych występują już od dzieciństwa i wzrastają wraz z wiekiem. Pierwsze symptomy pojawiają się, gdy zmiany miażdzycowe są zaawansowane tj. po kilkudziesieciu latach w przypadkach mężczyzn oraz po menopauzie u kobiet.

Zawał serca

Jest to zatkanie naczyniakrwionośnego-tętnicy doprowadzającej krew do serca. W Wyniku tego dochodzi do martwicy części mięśnia sercowego.

Udar mózgu

Krwotok lub niedokrwienie części mózgu.

Niewydolność serca

Nadmiarowe zmęczenie, duszność, kaszel po wysiłku, obrzęki kostek - to niektóre objawy niewydolności serca. Bezpośrednia przyczyna to brak możliwośći pompowania odpowiedniej ilości krwi przez serce.

Choroba wieńcowa

Choroba niedokrwienna serca w wyniku choroby miażdżycowej tętnic doprowadzjących krew do serca.

Gorączka reumatyczna

Stan zapalny dotykający stawy. Wzrost temperatury ciała nagły do ok 39 st. C.

Zaburzenia rytmu serca

Choroba, której wynikiem jest zaburzenie normalnego rytmu serca. Może to być nadmiarowość (tachykardia), nieregularność lub zbyt wolne bicie serca (bradykardia).

Nerwica serca

Bóle serca i/lub okolic w sytuacji sytuacji nerwowej/stresowej pacjenta.

Żylaki

Choroba żył, które są bardziej obciążone u osób starszych. U ludzi młodych ruch powrotny krwi jest wspomagany przez ruch ciała. Osoby starsze prowadzą spoczynkowy styl zycia, ponadto stan żył jest gorszy, naczynia sa słabsze i zalegająca w nich krew powoduje uszkodzenia scianek żylnych.

Tagi

Świetnie! Zostałeś pomyślnie zapisany.
Świetnie! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp.
Witaj z powrotem. Logowanie powiodło się.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do całej zawartości.